16. NOWALIJKA PÓŁMARATON ŚLĘŻAŃSKI
Start: 23.03.2024 godz. 11:00 [Sobótka Rynek]

Regulamin 2023

15. PANAS Półmaraton Ślężański i Piątka Ślężysława

REGULAMIN

Impreza uczestniczy w Koronie Polskich Półmaratonów
i
w klasyfikacji Półmaratonów Dolnośląskich
o statuetkę Sudeckiego Muflona 

 

 

I CELE

 • popularyzacja biegania jako najprostszej formy czynnego wypoczynku i rekreacji ruchowej
  • promocja Sobótki i okolic Ślęży.

II ORGANIZATORZY

 • Miasto i Gmina Sobótka (www.sobotka.pl)
  • Ślężański Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce (www.sport.sobotka.pl)
  • Klub Biegacza Sobótka (www.kbsobotka.pl)
  • Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Sobótce (info@sp1sobotka.pl)
  • Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego (www.cswiich.wp.mil.pl)

Dyrektor Biegu – Wojciech Kacperski (dyrektor@sport.sobotka.pl);
Honorowy Dyrektor Biegu – Antoni Stankiewicz (szef@antex.pl);
Sędzia Główny – Marek Zieliński (sport@datasport.pl).

III BIURO ZAWODÓW

Hala Sportowa Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce, ul. Świdnicka 20a.
24 marca 2023 (piątek) w godz. 16:00-20:00
25 marca 2023 (sobota) w godz. 6:00 – 10:30

IV TERMIN i MIEJSCE

25.03,2023, sobota,  Rynek w Sobótce, powiat wrocławski.
START Półmaratonu – 11:00
START  Piątki Ślężysława – 11:10

V TRASA

Półmaraton –  21,0975 km – atest PZLA.
Piątka Ślężysława – 5km
Nawierzchnia asfaltowa. Oznaczenia trasy co 1 km pionowymi znakami.

Start: Rynek w Sobótce.
Meta: obok sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sobótce.

Trasa półmaratonu prowadzi drogami asfaltowymi wokół Góry Ślęży; Sobótka – Strzegomiany – Będkowice – Sulistrowiczki – Przełęcz Tąpadła – Sady – Sobótka Zachodnia – Sobótka.
Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem trasy – 208 m.

Trasa Piątki Ślężysława prowadzi drogami asfaltowymi; Sobótka – Strzegomiany  – Sobótka.
Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem trasy – 68 m.

Mapy tras będą dostępne na stronie organizatora

VI UCZESTNICTWO

Uczestnikiem zawodów mogą być osoby, które do dnia 25 marca 2023 roku ukończą 18 lat dla półmaratonu lub 16 lat dla Ślężańskiej Piątki, są zgłoszeni i opłacili wpisowe.
Osoby poniżej 18 lat wyłącznie na dystansie 5km za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych na oświadczeniu. Oświadczenie należy złożyć w biurze zawodów przy odbiorze numeru startowego).

VII ZGŁOSZENIA I WYDAWANIE NUMERÓW STARTOWYCH

Zgłoszenia wyłącznie przez internet do dnia 20.03.2023, godz. 24:00 lub przekroczenia łącznego limitu dla dwóch biegów 2500 zgłoszonych przez jedną z niżej wymienionych stron:

Po tym terminie zgłoszenie będzie możliwe tylko w biurze zawodów bez gwarancji otrzymania pełnego pakietu startowego. W przypadku dużej ilości takich zgłoszeń organizator nie gwarantuje przyjęcia wszystkich zainteresowanych.

Za zgłoszenie uważa się wypełnienie i przesłanie internetowego formularza zgłoszeniowego oraz uiszczenie opłaty startowej.

Obowiązuje limit zgłoszeń 2500 osób. Za zgłoszenie uważa się wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz uiszczenie opłaty startowej.

Weryfikacja zawodników, wydawanie numerów startowych, ewentualne przyjmowanie dodatkowych zgłoszeń oraz pobieranie opłat startowych odbywać się będzie 24 marca 2023 w godz. 16:00-20:00 oraz 25 marca 2023 w godz. 6:00 – 10:30, w Biurze Zawodów, w Hali Sportowej Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce, ul. Świdnicka 20a.

Do weryfikacji będzie potrzebny kod QR otrzymany mailem i SMS-em.

VIII OPŁATA STARTOWA

Płatności elektroniczne w systemie zapisów DATASPORT.

Wysokość opłat do dnia 20.03.2023:
PANAS Półmaraton Ślężański
100zł – dla pierwszych 500 zgłoszonych
120zł dla zgłoszonych od 500 do 1500 osób
150 zł dla kolejnych zgłoszonych

Piątka Ślężysława
70zł dla dla pierwszych 500 zgłoszonych
90zł dla kolejnych zgłoszeń

Od 21 marca 2023 niezależnie od dystansu i od ilości zgłoszeń opłata wynosi 150 zł i będzie można jej dokonać tylko gotówką w biurze zawodów. Na pewno nie kartą ani blikiem.

Opłata startowa jest opłatą za uczestnictwo w imprezie, a nie opłatą za pakiet startowy. Opłata ta przeznaczona jest na pokrycie kosztów organizacyjnych Półmaratonu.

Opcjonalna koszulka z materiału technicznego wykonana w technologii full print (w tej technologii były produkowane koszulki na 13. i 14. Półmaraton) jest dodatkowo płatna w wysokości 50 zł. Trzeba zaznaczyć to w formularzu zgłoszeniowym.
Jeśli ktoś zdecyduje o dopłacie do koszulki po dokonaniu zgłoszenia może to zrobić w trybie edycji. UWAGA! Zadeklarowanie koszulki jest możliwe do 10.02.2023.

Ekspresowe opcjonalne grawerowanie medalu przez firmę Grawerbus – dodatkowa opłata 25zł. Grawerowanie będzie zautomatyzowane z użyciem kodu QR z numeru startowego. Należy podejść do oznaczonych stanowisk z medalem i numerem startowym.

Opłata jest obniżona do 70 zł  za start w półmaratonie i 50zł za start w Piątce Ślężysława tylko w terminie do 15.02.2022 dla zawodników z gminy Sobótka. W formularzu zgłoszeniowym należy zaznaczyć stosowną opcję.

Członkowie Klubu Biegacza Sobótka z opłaconymi składkami – wysokość opłaty 50 zł za start w półmaratonie, 40zł za start w Piątce Ślężysława do 28.02.2023.

UWAGA! Osoby chcące skorzystać z tych przywilejów. Spełnienie kryteriów będzie weryfikowane. Po negatywnej weryfikacji będzie konieczna dopłata.

Z opłaty startowej zwolnieni są:
– osoby, które ukończyły wszystkie Maratony Ślężańskie i Półmaratony Ślężańskie (w sumie 22 biegi): Kazimierz KORDZIŃSKI, Piotr MAJEWSKI, Marek MUSIAŁ;
– „Wierni Ślężanie” – 32 osoby, które ukończyły wszystkie dotychczasowe Półmaratony Ślężańskie. Lista do sprawdzenia jest na stronie biegu.
– osoby z rocznika 1953 i starsze;

Uczestnicy wnoszący opłatę startową zwykłymi przelewami i przekazami pocztowymi zobligowani są do fizycznej realizacji płatności w jak najkrótszym czasie po wygenerowaniu zlecenia wpłaty w systemie zapisów aby środki wpłynęły nie później niż 4 dni po dacie zlecenia płatności. W innych przypadkach Organizator ma prawo zażądać dopłaty lub zwrócić wpłatę jako wykonaną nieregulaminowo.

Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi, przeniesieniu na inne go uczestnika biegu oraz przeniesieniu na Półmaraton Ślężański w roku następnym.

W uzasadnionych przypadkach (kontuzja, wyjazd itp.) można dokonywać cesji zgłoszenia. Odbywa się to wyłącznie przez formularz zapisów DATASPORT do 20.03.2023 do godz. 24:00. Opłata administracyjna za cesję – 20zł. UWAGA! Ne ma cesji dla zawodników zwolnionych z opłaty.

UWAGA: zmiana rozmiaru koszulki przy cesji nie jest możliwa.

Faktury za opłatę startową będą wystawiane po 01.01.2023.

 

IX KLASYFIKACJE

PÓŁMARATON:

– klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn
– klasyfikacja generalna kobiet
– klasyfikacja generalna mężczyzn
– klasyfikacje w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn co 5 lat wg roku urodzenia:
– K18, M18 – od 18 do 24 lat
– K25, M25 – od 25 do 29 lat
– K30, M30 – od 30 do 34 lat
– K35, M35 – od 35 do 39 lat
– K40, M40 – od 40 do 44 lat
– K45, M45 – od 45 do 49 lat
– K50, M50 – od 50 do 54 lat
– K55, M55 – od 55 do 59 lat
– K60, M60 – od 60 do 64 lat
– K65, M65 – od 65 do 69 lat
– K70, M70 – 70 lat i powyżej
– M75 – od 75 do 79 lat
– M80 – 80 lat i powyżej

– Mistrzostwa „O Puchar Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego” (oddzielne zgłoszenia prowadzone przez CSWInż.iCHem.)

– Mistrzostwa Polski Policji w Półmaratonie  (według oddzielnego regulaminu)

– Klasyfikacja Miedzynarodowego Stowarzszenia Policjantów (IPA)

– Mistrzostwa Gminy Sobótka w półmaratonie.

– Mistrzostwa Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych

– Mistrzostwa WKB PIAST Wrocław w Półmaratonie (członkowie z opłaconymi składkami na rok 2023)

– drużynowa: czterech najlepszych zawodników z danej drużyny w tym minimum jedna kobieta, pod warunkiem wpisania jednobrzmiącej nazwy drużyny na karcie zgłoszenia (o zwycięstwie decyduje najniższa suma czasów jej członków).

– Klasyfikacja OPEN Kobiet i Klasyfikacja OPEN Mężczyzn wg przeliczników czasowych WORLD MASTERS ATHLETICS (Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki). Przeliczniki są starannie opracowane oddzielnie dla każdego rocznika i pozwalają porównywać jakość rezultatów bez względu na wiek!

– klasyfikacja par małżeńskich,  decyduje najniższa suma czasów małżonków skorygowanych współczynnikiem WMA. Tabela współczynników czasowych będzie dostępna na stronie organizatora.

PIĄTKA ŚLĘŻYSŁAWA:

– klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn

– Klasyfikacja drużynowa Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich w biegu Piątka Ślężysława na dystansie 5km. Trzech najlepszych zawodników z danej drużyny w tym minimum jedna kobieta, pod warunkiem wpisania jednobrzmiącej nazwy drużyny na karcie zgłoszenia (o zwycięstwie decyduje najniższa suma czasów jej członków).

X KOMUNIKAT

Komunikat i zdjęcia z imprezy dostępne będą natychmiast online na stronie www.datasport.pl oraz w tym samym dniu na stronie www.polmaratonlezanski.pl i www.maratonypolskie.pl.

XI NAGRODY PANAS Półmaratonu Ślężańskiego

 1. Sześć pierwszych osób w klasyfikacji generalnej kobiet i w klasyfikacji generalnej mężczyzn oraz po trzy w kategoriach wiekowych otrzyma nagrody pieniężne.
 2. Zdobywcom nagród pieniężnych zostanie potrącony podatek dochodowy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warunkiem otrzymania nagrody pieniężnej na konto bankowe jest wypełnienie i dostarczenie na adres organizatora, niezbędnych druków wymaganych przez Urząd Skarbowy, w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od daty zakończenia imprezy. Wzór druku jest do pobrania na stronie internetowej półmaratonu.
 3. Nagrody pieniężne będą przekazywane gotówką lub przelewem na wskazane osobiste konto bankowe zawodnika.
 4. Osoby nagrodzone w klasyfikacji generalnej nie otrzymują nagród w kategorii wiekowej. Nagrody te przechodzą na następnych w kolejności w kategorii.
 5. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe, specjalnie odlewane na tę okazję medale.
 6. Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbędzie się na terenie Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce. Piątka Ślężysława od godz. 12:00. Półmaraton od godz. 14:15.
 7. Warunkiem otrzymania nagród jest osobiste stawienie się na ceremonii wręczania nagród.
 8. Pozostałe klasyfikacje nie będą nagradzane.

XII NAGRODY Piątki Ślężysława

 1. Trzy pierwsze osoby w klasyfikacji generalnej kobiet i w klasyfikacji generalnej mężczyzn otrzymają puchary lub statuetki.
 2. Trzy najlepsze drużyny z klasyfikacji Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich otrzymają puchary lub statuetki.

XIII FAKTURY

Faktury wystawione zostaną najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Żądanie otrzymania faktury należy zaznaczyć przy rejestracji, a potem wysłać maila na biuro@sport.sobotka.pl. Organizator w odpowiedzi na maila załączy plik faktury. Faktury będą wysyłane wyłącznie mailem.

XIV POLITYKA PRYWATNOŚCI

 1. Dane osobowe Uczestników dokonujących rejestracji przetwarzane są zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. 2016, poz. 922). Przekazanie danych osobowych uczestników jest dobrowolne, jednakże stanowi warunek uczestnictwa w biegu. Uczestnikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania i usuwania, jak i złożenia sprzeciwu co do ich dalszego przetwarzania przez Organizatora.
 2. Dane osobowe Uczestników umieszczone w zgłoszeniu mogą być przetwarzane:
  • w zakresie prowadzenia i realizacji Biegu,
  • w celu przyszłych działań marketingowych dotyczących działalności, produktów i usług Organizatora oraz podmiotów z nim powiązanych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2016, poz. 922).
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do wysyłania Uczestnikom informacji handlowych i marketingowych od podmiotów powiązanych z Organizatorem. Uczestnik upoważnia Organizatora do przetwarzania danych osobowych na przekazywanie Uczestnikowi za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na wskazany adres e-mail i/lub nr telefonu, informacji handlowych zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).
 4. Organizator zastrzega sobie prawo do wysyłania Uczestnikom w dowolnym czasie wiadomości w zakresie prowadzenia i realizacji Biegu i funkcjonowania Strony internetowej (przypomnienia, komunikaty systemowe, powiadomienia techniczne, ważne ogłoszenia).
 5. Organizator zapewnia, że dane związane z procesem płatności, tj. numery i dane kart kredytowych oraz kody dostępu do internetowych kont bankowych nie są zapisywane przez Organizatora. Celem zabezpieczenia poufnych danych transakcje dokonywane przez zewnętrzny system płatności internetowej platnosci.pl są szyfrowane.
 6. Administratorem danych osobowych jest organizator.
 7. Na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące Polityki Prywatności oraz zasad korzystania ze strony internetowej odpowiada Organizator. Dane kontaktowe udostępnione są na stronie internetowej.

XV POZOSTAŁE USTALENIA I INFORMACJE

 1. Pomiar czasu z wykorzystaniem chipów bezzwrotnych w numerze startowym.
 2. Każdy, kto w formularzu zgłoszeniowym poda swój nr tel. komórkowego po przekroczeniu linii mety otrzyma SMS-a ze swoim wynikiem. W oficjalnych wynikach możliwe są korekty ze względu na klasyfikację według czasów netto.
 3. Po biegu, w oznaczonym miejscu blisko sceny do dekoracji będzie można na życzenie odebrać wydrukowane certyfikaty. Pliki do druku certyfikatów będzie też można pobrać ze strony www.datasport.pl.
 4. Organizator zapewnia napoje (woda źródlana i napój izotoniczny) na trasie (7, 14, 18 km) i mecie oraz posiłek regeneracyjny po biegu.
 5. Obowiązuje limit czasowy – 3 godziny dla półmaratonu i 50 minut dla Piątki Ślężysława.
 6. Uczestnik który nie dobiegnie do mety w limicie czasowym zobowiązany jest zejść z trasy i powinien skorzystać z autobusu jadącego za zawodnikami, aby dojechać do mety, ewentualnie poruszać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
 7. Każdy zawodnik zobowiązany jest do przymocowania numeru startowego z przodu tak, aby był wyraźnie widoczny. Zabrania się zwijania, obcinania, jakiejkolwiek zmiany kształtu, zasłaniania całkowitego lub częściowego numeru startowego. Osoby, które nie dopełnią tego warunku nie zostaną sklasyfikowane.
 8. Pisemne protesty przyjmuje Biuro Zawodów do godz. 14:15. Będą one rozpatrywane natychmiast przez Sędziego Głównego. Warunkiem przyjęcia protestu jest wpłacenie kaucji 200 zł. Kaucja ta przepada w przypadku uznania protestu za bezzasadny.
 9. Wszelkie kwestie sporne dotyczące biegu rozstrzyga Sędzia Główny. Jego decyzje są ostateczne i niepodważalne.
 10. Ze względów bezpieczeństwa w Półmaratonie zabroniony jest udział osób poruszających się na rowerach, wrotkach, rolkach, deskorolkach i innych urządzeniach mechanicznych oraz z wózkami bez zezwolenia wydanego przez Organizatora. Niedozwolony jest również bieg ze zwierzętami. Ze względu na charakter Półmaratonu zabrania się startu z kijkami (trekingowymi, narciarskimi, nordic walking itp.).
 11. Organizator zapewnia przedszkole dla dzieci uczestników. W dniu startu – w sobotę od rana zapewniamy opiekę nad dziećmi startujących zawodników. Wewnątrz hali będzie miejsce oznaczone napisem „Przedszkole”. Dyżurujący tam gimnazjaliści pomogą odprowadzić dzieci do pobliskiego przedszkola. Tam będzie czekać fachowa i sympatyczna opieka. Oddający dziecko opiekun musi podpisać stosowny dokument, w którym będzie informacja kto może potem odebrać dziecko. UWAGA – prosimy o przekazanie jedzenia dla dziecka!
 12. Depozyt będzie w namiocie blisko mety biegu.
 13. Organizator zwraca uwagę Uczestników Półmaratonu na wielość niebezpieczeństw i zagrożeń wynikających z uczestnictwa w imprezie sportowej, związanych z dużym wysiłkiem fizycznym, które mogą polegać m.in. na ryzyku utraty życia i zdrowia. Organizator zaleca przed rozpoczęciem przygotowań do Półmaratonu oraz w ich trakcie dokonanie stosownych badań medycznych lub konsultacji lekarskiej, w zależności od wieku oraz kondycji fizycznej Uczestnika. Akceptując niniejszy Regulamin, Uczestnik oświadcza, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych/lekarskich do udziału w Półmaratonie.
 14. Dyrektor Biegu zastrzega sobie możliwość zmian w Regulaminie, o których zobowiązany jest poinformować wszystkich uczestników w formie komunikatów ustnych i pisemnych wywieszonych na tablicy ogłoszeń (obok Biura Zawodów), przed rozpoczęciem imprezy.
 15. Uczestnik biegu ponosi odpowiedzialność za wszelkie skutki błędnego wprowadzenia danych podczas zgłoszenia do imprezy.
 16. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Organizatora.

 

Dyrektor Biegu Wojciech Kacperski

PATRONI MEDIALNI

logo-maratonypolskie  radio-wroclaw-logo-2

PARTNERZY

Logo-greenlan-320px-132pxfotomaraton-pl