16. NOWALIJKA PÓŁMARATON ŚLĘŻAŃSKI
Start: 23.03.2024 godz. 11:00 [Sobótka Rynek]

Historia

Przed pierwszym Półmaratonem Ślężańskim mój przyjaciel i biegacz napisał:

„W historii Sobótki leżącej u stóp Ślęży (718 m npm), historycznej kolebki Śląska, najstarsza dyscyplina sportowa czyli bieg – zawsze była bardzo ważna. Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Sobótce uczcił 20 czerwca 1999 roku Ślężański Półmaraton 600-lecia Sobótki – jego kontynuatorem było osiem edycji Maratonów Ślężańskich, a od przyszłego roku znów będzie to Półmaraton Ślężański, który powinien otrzymać numer dziesięć; odnosząc się do obu tych tradycji. Ze względu na poważne zmiany jakościowe organizatorzy postanowili nadać biegowi nr 1. Jest to okazja dla biegaczy do rozpoczęcia corocznych startów w tej imprezie, ponieważ startujący we wszystkich edycjach będą mogli liczyć na specjalne bonusy.

Przypomnijmy, że biegowe zdobywanie Masywu Ślężańskiego zainaugurował 12 czerwca 1993 roku Tadeusz Siegmund jako zawodnik i żołnierz JW 1279 Wrocław wygrywając I Bieg Górski Ślężan prowadzący na 15-kilometrowej ze stadionu w Sobótce przez przełęcz pod Stolną, Ślężę, przełęcz Tąpadła do zalewu w Sulistrowiczkach. Natomiast Tomek Dawidskiba rok później zainaugurował biegowe zdobywanie Ślęży 28 maja 1994 roku zostając jako uczeń III c X LO we Wrocławiu pierwszym mistrzem tego liceum w biegu górskim. Zdobył Ślężę po ponad 4-kilometrowym biegu od schroniska Na Przełęczy pod Wieżycą (250 m npm). Bieg ten rozgrywany w ostatnią sobotę maja stał się najpopularniejszym i najsilniej obsadzonym biegiem górskim w Polsce, w którym tylko względy ekologiczne ograniczają liczbę uczestników do 200 osób.

W tym roku odbędą się więc w Sobótce dwa jubileusze: w sobotę 29 marca 1. Półmaraton Ślężański, który będzie dziesiątym biegiem wokół Ślęży i w sobotę 31 maja 15. Otwarte Mistrzostwa X LO w Biegu Górskim, obydwa biegi w zmienionej formule i z wieloma atrakcjami.

Maciej Głowacki”

3. Bonart Półmaraton Ślężański.
Po dwóch pierwszych bardzo udanych Półmaratonach Ślężańskich powoli zbliżamy się do startu kolejnej edycji. Trzeci bieg odbędzie się w sobotę 20 marca 2010 roku. Start o godz. 11.00 w Rynku w Sobótce. Wszystko wskazuje, że poziom organizacyjny i sportowy biegu będzie jeszcze wyższy.
Przypomnijmy, że do mety poprzednich półmaratonów dobiegło 650 w 2008r. i 742 biegaczy w 2009 roku. To bardzo dużo biorąc pod uwagę wczesną porę roku i nie najłatwiejszą trasę. Za organizację pierwszego pólmaratonu otrzymaliśmy wyróżnienie „Debiut Roku 2008”, za drugi bieg najcenniejszą nagrodę – certyfikat „Złoty Bieg 2009”
W ogólnopolskim rankingu masowości półmaratonów nasz bieg jest na 8.miejscu. Wyprzedzamy wiele imprez organizowanych w dużych miastach od kilkudziesięciu lat! Na czym polega ten fenomen popularności? Do organizacji biegu włączyli się biegacze, którzy wiele spraw potrafią zobaczyć od strony uczestnika. Od samego początku zadbano o wielką akcję informacyjno – promocyjną. Ulotki i plakaty o biegu już na kilka miesięcy przed startem kolportowano na wszystkich większych imprezach biegowych w Polsce. Profesjonalną kampanie zapewnił największy portal internetowy dla biegaczy: www.maratonypolskie.pl. Zadbano o wszystkie istotne elementy ważne dla biegaczy: atest trasy, oznaczony każdy kilometr, napoje na trasie, sprawne biuro zawodów zlokalizowane w hali gimnazjum, gdzie również była meta biegu i potem dekoracja zwycięzców. Lokalne władze bardzo wspierały bieg. Symbolem tego jest osobisty start Burmistrza Zenona Gali. Mieszkańcy Sobótki i Gminy zauważyli, że w Sobótce jest klimat do biegania i … zaczęli masowo biegać. W 2. Półmaratonie Ślężańskim na mecie było 27 osób z gminy Sobótka! Jestem przekonany, że w następnym biegu będzie ich znacznie więcej.

Antoni Stankiewicz

Dużo ciekawych, archiwalnych informacji znajdziecie na starej stronie biegu, która tymczasowo działała w domenie drukarni ANTEX do piątej edycji : www.polmaraton.antex.pl

PATRONI MEDIALNI

logo-maratonypolskie  radio-wroclaw-logo-2

PARTNERZY

Logo-greenlan-320px-132pxfotomaraton-pl