16. NOWALIJKA PÓŁMARATON ŚLĘŻAŃSKI
Start: 23.03.2024 godz. 11:00 [Sobótka Rynek]

Dziękujemy za udział (4078 na mecie)

Dziękujemy wszystkim za udział.
Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji.
Do mety dotarło 4078 biegaczek i biegaczy. Warunki dla biegaczy były bardzo dobre.

Klasyfikacja mężczyzn:

1. Gryko Tomasz, POL – 1:08:12
2. Kujawski Łukasz, POL – 1:08:28
3. Elasri Abderrahim, MAR – 1:09:23
4. Demczyszak Mateusz, POL – 1:10:17
5. Iweruk Mychajło, UKR – 1:10:22
6. Marysiak Adam, POL – 1:12:06
7. Szymanowski Krzysztof, POL – 1:12:54
8. Slavenski Ilya, BLR – 1:12:59
9. Makoś Kamil, POL – 1:13:35
10. Połeć Damian, POL – 1:13:46

Klasyfikacja kobiet:

1. Tetiana Vernyhor, UKR – 1:18:48
2. Paduszyńska Wiletta, POL – 1:20:05
3. Paprocka Ewelina, POL – 1:21:00
4. Ejdys-Tomaszewska Sylwia, POL – 1:22:26
5. Ficner Anna, POL – 1:23:41
6. Kowalewska Elżbieta POL – 1:25:22
7. Kuster Agnieszka, POL – -1:28:28
8. Drozd Patrycja, POL – 1:31:14
9. Bilawa Karolina, POL – 1:31:21
10. Łabuz Małgorzata, POL – 1:32:16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja Andrzeja Puchacza:

Wystartowały 4094 osoby, niektóre tylko z zamiarem wystartowania, a nie przebiegnięcia dystansu. Do mety w czasie limitu dobiegło 4078 osób. I choć do biegu zapisało się i swój start opłaciło więcej osób niż w rekordowym pod względem frekwencji roku 2016 to tym razem rekordu nie było. Ale sami organizatorzy uważają, że liczba 4000-4500 uczestników wyczerpuje maksymalną pojemność miejsca i trasy i nie zamierzają walczyć o kolejne rekordy uczestnictwa. Tegoroczna liczba uczestników stanowi 60% mieszkańców Sobótki i jest to fenomen na skalę światową.

Po raz pierwszy od 2011 roku na starcie zabrakło Kenijczyków. Liczono więc na pierwsze od 2009 roku zwycięstwo Polaka. Do przełęczy Tąpadła na czele dobiegła grupa 5 zawodników: Tomasz Grycko, Łukasz Kujawski, Mateusz Demczyszak, Ukrainiec Michajło Iweruk i jedyny przedstawiciel Afryki Marokańczyk Abderrahim Elasri. Na zbiegu zaatakował Marokańczyk, a Tomasz Grycko i Łukasz Kujawski dotrzymali mu kroku.

Na 15 kilometrze Elasri zapłacił za swój atak, zwolnił, a na czele pozostali Grycko i Kujawski. Było tak do 19 kilometra, kiedy to Grycko przyspieszył i dobiegł niezagrożony do mety na pierwszej pozycji. To trzeci start tego zawodnika w Półmaratonie Ślężańskim. W pierwszym zdobył mistrzostwo Wojska Polskiego, w drugim okazał się najlepszym z Polaków, a w trzecim zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Tydzień temu Grycko zdobył w Żaganiu złoty medal w mistrzostwach Polski w biegu przełajowym na dystansie 10 km, a tych medali w mistrzostwach Polski seniorów ma już 19, choć ma dopiero 26 lat.

Nie byłbym sobą, gdybym nie przypomniał, że Grycko zdobył także srebrny medal w drużynie podczas mistrzostw świata juniorów w biegach górskich w 2011 roku. Był w tych zawodach 7 indywidualnie, a na 6 miejscu dobiegł wtedy uznany za rewelację ubiegłego sezonu w biegach górskich Bartek Przedwojewski. Tomek zapytany przeze mnie o najbliższe plany startowe wymienił Półmaraton Poznań („będzie to bieg na wynik”), a następnie mistrzostwa Polski na 10 000 m na bieżni w Łomży, 28 kwietnia.

„Chciałbym uzyskać limit na Mistrzostwa Europy w Berlinie. 28:50 to na polskie warunki bardzo wyśrubowany wynik, ale jest nas kilku chłopaków zdeterminowanych, aby to osiągnąć. Mam nadzieję, że się uda”. „Maraton ? Na pewno jeszcze nie w tym roku” – to odpowiedź na następne pytanie.

W Półmaratonie Ślężańskim na drugim miejscu kolega Tomka Grycki z tej samej jednostki wojskowej – Łukasz Kujawski, na trzecim – Abderrahim Elasri, na czwartym – pochodzący z Sobótki Mateusz Demczyszak, także przełajowy mistrz Polski sprzed tygodnia, ale na dystansie 4 km.

Rywalizacja pań rozstrzygnęła się znacznie wcześniej. Jeszcze na 5 km na czele biegły 3 zawodniczki – Ukrainka Tetiana Vernyhor, Sylwia Ejdys-Tomaszewska oraz Wioletta Paduszyńska. Już jednak na Przełęczy Tapadła Ukrainka zostawiła za sobą rywalki i dobiegła do mety na pierwszym miejscu. Na drugim Wioletta Paduszyńska, na trzecim Ewelina Paprocka na czwartym zmęczona Sylwia Ejdys-Tomaszewska.

Na zakończenie odbył sie konkurs z losowaniem cennych nagród. Nowatorsko uczestniczyli w nim tylko Ci, którzy umieścili w urnie perforowany odcinek numeru swojego numetu startowego. Można było wygrać 10 razy po 1000 zł ufundowanych przez firmę Panas, sponsora tytularnego imprezy. Czeki wręczał sam właściciel firmy – Andrzej Panas, który wcześniej przebiegł półmaraton. Nagrodą w konkursie był też luksusowy filtr osmotyczny od firmy Hydropure oraz telewizor smart ufundowany przez firmę Sonel.

Warto wspomnieć, że po raz drugi była prowadzona klasyfikacja OPEN Kobiet i Klasyfikacja OPEN Mężczyzn wg przeliczników czasowych WORLD MASTERS ATHLETICS (Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki). Przeliczniki są staranie opracowane oddzielnie dla każdego rocznika (!) i pozwalają porównywać jakość rezultatów bez względu na wiek!  ZOBACZ KLASYFIKACJĘ

Atrakcyjne certyfikaty drukowane po biegu zawierały wiele ciekawych informacji. Oprócz czasu i miejsca open i w kategorii na certyfikatach są wydrukowane: średnie tempo, czas i miejsce open po użyciu przelicznika WMA, międzyczasy, ilość zawodników, którzy ukończyli bieg i zawodników w kategorii wiekowej. Prawdopodobnie tylu informacji na certyfikatach nie spotkaliście nigdy do tej pory!Popatrzcie sami  TUTAJ

Wyniki:
http://wyniki.datasport.pl/results2445/

Będziemy publikować linki do fotek.
Na początek niektóre zdjęcia Krzysztofa Tatrockiego >FOTKI<

Duża kolekcja cz. 1. 
Duża kolekcja cz. 2

>FOTKI Z HELIKOPTERA<

Film  >FILM<

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także Śledzić komentarze w kanale RSS.

Możesz używać następujących poleceń„:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się™ na Gravatar.

PATRONI MEDIALNI

logo-maratonypolskie  radio-wroclaw-logo-2

PARTNERZY

Logo-greenlan-320px-132pxfotomaraton-pl